Actions

::181st New York State Legislature

::concepts

Party::shading    Democrat::state    Times::elected    Query::nytimes    Required::abstract    November::assembly

181st New York State Legislature
[[Image:NYSCapitolPanorama.jpgThe facade of the New York State Capitol building in bright daylight|200px]]
New York State Capitol (2009)

Duration: January 1, 1975 – December 31, 1976

President of the State Senate: Lt. Gov. Mary Anne Krupsak (D)
Temporary President of the State Senate: Warren M. Anderson (R)
Speaker of the State Assembly: Stanley Steingut (D)
Members: 60 Senators
150 Assemblymen
Senate Majority: Republican (34–26)
Assembly Majority: Democratic (88–61–1)

Sessions
1st: January 8 – July 12, 1975
2nd: September 4 – 9, 1975
3rd: November 13 – December 20, 1975
4th: January 7 – June 30, 1976
5th: August 4 – 5, 1976
<180th 182nd>

The 181st New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 8, 1975, to August 5, 1976, during the first and second years of Hugh Carey's governorship, in Albany.


181st New York State Legislature sections
Intro  Background  Elections  Sessions  State Senate  State Assembly  Notes  Sources  

PREVIOUS: IntroNEXT: Background
<<>>